Quatour van Kuijk

Onsdag 16. februkar kl. 19.30, Opus XVI

QUATUOR VAN KUIJK

Fire unge og energiske franskmenn som i 2013 gjorde rent bord i Trondhein internasjonale kvartettkonkurranse, og det samme to år seinere i Wigmor Hall, London. De var New Generation Artists i BBC fra 2015-2017 og siden da har de hatt en imponerende internasjonal karriere. Flere av CD-innspillingene er prisvinnende.

Innledning til konserten ved Gunnar Danbolt.

Program:

Wolfgang A. Mozart: Strykekvartett nr. 15 (K421) i d-moll
Felix Mendelsohn: Strykekvartett nr. 6, op. 80 i f-moll
Dmitrij Sjostakovitsj: Strykekvartett nr. 10, op. 118 i Ass-dur

Et særegent program med svært inderlige og personlige verker av alle komponistene.

Av Mozarts ti berømte kvartetter, er dette den eneste i en moll-toneart, trolig skrevet etter mønster av en av Haydns kvartetter i samme toneart. Mozarts vakreste? Alvorlig og hjertevarmende.

Mendelssohns f-moll-kvartett ble skrevet som et av de første verkene han klarte å fullføre etter at hans kjære søster Fanny døde altfor tidlig. Verket kan oppfattes som et Requiem tilegnet søsteren. Sterke, dramatiske og fortvilete følelser utspilles gjennom hele verket.

 Sjostakovitsj synes å våge å skrive mer personlig og i sin egen stil i sine kvartetter enn det han turde å gjøre i de store symfoniene. Her er som vanlig store kontraster mellom det innadvente, alvorlige og det burleskt «lekne» og utadvendte.

Billetter: Her

2 kommentarer

 1. Elisabeth Mowinckel sier:

  Hei – viser til mottatt informasjon om konsert med kvartetten Quatour van Kuijk i februar neste år. Du skriver onsdag 15. februar, men 15. februar er tirsdag. Skal konserten kanskje holdes, som tidligere annonsert, onsdag den 16. mars – eller?

  Takknemlig for tilbakemelding – hilsen Elisabeth Mowinckel

  Liker

  1. Torhild.Nordtveit sier:

   Takk for tilbakemelding. Det skulle vere 16. Som hovudregel går våre konsertar onsdagar og søndagar.

   Liker

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s