05. november 2017 Valen Trio

Denne kvelden får vi besøk av Valen Trio. De skal presentere musikk av Harald Sæverud og Antonin Dvorak. Trioen startet i 2009 og tok sitt navn etter den norske komponisten Fartein Valen. Foruten å spille trioer fra standardrepertoaret, satser Valen Trio på å bestille nye verk og løfte frem mindre kjente verk fra det 20. århundre.

Informasjon:

Dato: søndag 5. november 2017
Tid: 18.00
Sted: Tårnsalen, Kode 4
Billetter: 200/100 (Barn under 12 år og kulturskoleelever er gratis)

Betalingsmåte: Kort, Kontant og VIPPS

Vipps til 95982. Vis mobilkvittering ved inngang.

Program:

Harald Sæverud: utdrag fra Peer Gynt op.28 (arr. for klavertrio av Ricardo Odriozola

Antonin Dvorak: Dumky op.90

Medvirkende:

Valen Trio

Ricardo Odriozola, fiolin
John Ehde, cello
Einar Røttingen, piano

Valen Trio består av John Ehde (cello), Einar Røttingen (piano) og Ricardo Odriozola (fiolin). Trioen startet i 2009 og tok sitt navn etter den norske komponisten Fartein Valen. Foruten å spille trioer fra standardrepertoaret, satser Valen Trio på å bestille nye verk og løfte frem mindre kjente verk fra det 20.århundre. Trioens første CD fra 2012 på plateselskapet LAWO avspeiler denne profilen og inneholder verk av Fartein Valen, Klaus Egge og Ketil Hvoslef, sistnevnte bestilt av Valen Trio.  CDen har fått strålende anmeldelser i inn- og utland; Klassisk musikkmagasin skriver «En helt og holdent fremragende CD, en av de beste i sitt slag jeg har hørt på svært lenge» og Stavanger Aftenblad uttaler at CDen «setter en ny standard for et av de viktigste verk i Valens produksjon – en fremragende utgivelse av norsk kammermusikk!». Av internasjonale magasiner skriver henholdsvis Gramophone og Fanfare  «The players’ ensemble and intonation are flawless and their understanding of each other and the repertoire highly impressive” og “they play Valen’s  rhythmic, energetic music with love and great attention to detail and with the stylistic knowledge that comes from a serious study of the composer and knowledge of the culture in which he worked”.  I 2013 urfremførte Valen Trio verket «I rørsle» av Knut Vaage under Festspillene i Bergen og i 2015 turnerte Valen Trio i Norge og Danmark med trioer av Grieg, Martinu og Dvorak. Neste CD-utgivelse på LAWO vil inneholde trioer av Max Reger og Gabriel Faure.

 

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s